605 243 285
swrodzinamlawa@gmail.com

Kancelaria parafialna: wtorek i czwartek w godz. 16.00 – 17.30; sobota 9.00 – 10.30

Małżeństwo

Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej przynajmniej na trzy miesiące przed terminem ślubu. Gdy młodej parze zależy na konkretnym dniu i godzinie to dobrze jest jeszcze prędzej przybyć do biura parafialnego i zarezerwować sobie dzień i godzinę ślubu.

Wymogi administracji państwowej:

  • W USC młoda para składa oświadczenie przed Kierownikiem o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego wraz z kompletem odpowiednich dokumentów i tak:
  • panna i kawaler muszą mieć:
  • odpis skróconego aktu urodzenia
  • dowód osobisty
  • wdowa, wdowiec:
  • odpis skróconego aktu urodzenia
  • odpis aktu zgonu małżonka
  • dowód osobisty

Z obowiązku dostarczenia dokumentów, oczywiście oprócz dowodów osobistych, zwolnieni są mieszkańcy miasta w którym się urodzili i w którym znajduje się USC. Na podstawie przedstawionych dokumentów i złożonego oświadczenia zostaje wydane “Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”. Jest ono ważne przez 3 miesiące.

Wymogi administracji kościelnej:

  • Młodzi udają się do biura parafialnego i przynoszą:
  • metrykę chrztu (ważna trzy miesiące od wystawienia) i bierzmowania,
  • ostatnie świadectwo religii,
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego, kontakt z poradnią przedmałżeńską Anna Świetlicka 608-657-635
  • w wypadku ślubu konkordatowego „Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”. Zaświadczenie to, w trzech kopiach, młodzi załatwiają w Urzędzie Stanu Cywilnego. (Jedno zaświadczenie otrzymują młodzi po ślubie, jedno zostaje w dokumentach kościelnych, a jedno parafia miejsca ślubu dostarcza do USC w ciągu 5 dni).

Następnie zostaje spisany protokół kanonicznego badania narzeczonych.Młodzi otrzymują kartki do spowiedzi. (Przystępując do sakramentu małżeństwa narzeczeni zobowiązują się odbyć dwukrotnie dobrą spowiedź. Pierwszą zaraz po zgłoszeniu zapowiedzi. Powinna to być spowiedź z całego życia. Drugą przed ślubem, bowiem małżeństwo katolickie zawiera się w stanie łaski uświęcającej). Jeżeli jedna ze stron jest z innej parafii to otrzymuje podanie do księdza proboszcza o wygłoszenie zapowiedzi i składa je w swojej parafii. Po dwóch niedzielach narzeczony odbiera ze swej parafii zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach i zanosi do parafii, w której narzeczeni załatwiali formalności przedślubne. Około tygodnia po ślubie młodzi małżonkowie zgłaszają się (może to być tylko jeden z nich) z dowodami osobistymi do USC po wstawienie odpowiednich pieczątek, na podstawie których wystąpią o zmianę dowodów osobistych. Odbierają także odpis skrócony aktu małżeństwa.

Dekoracja kościoła

Z naszej strony zapewniamy podstawowy wystrój kościoła.
Pary, którym szczególnie zależy na wyjątkowych kompozycjach kwiatowych, powinny w tej sprawie skontaktować z księdzem.

Bardzo nam zależy, aby bez względu na okoliczności zachować skromny i jednolity wystrój naszej świątyni.

W przypadku, gdy jednego dnia jest więcej niż jeden ślub, pary powinny uzgodnić miedzy sobą, jakie kompozycje kwiatowe zostaną przygotowane.

Kategorycznie nie zgadzamy się na rozsypywanie sztucznego konfetti na terenie kościoła i placu przed bramą kościelną.

Oprawa muzyczna

W czasie Mszy ślubnej oprawę muzyczną sprawuje nasz Pan organista., z którym należy wcześniej umówić się indywidualne: Pan Włodzimierz Jaros tel. 500635217.

Można też poprosić o oprawę muzyczną osoby z zewnątrz, pod warunkiem, że mają przygotowanie liturgiczno – wokalne. W tym przypadku również należy wcześniej umówić się indywidualne z Panem Organistą.